przepływy

co do przepływomierzy, to nie za bardzo ma sens ich stosowanie bo są mało czułe i za dużo się na nich nie ustawi, precyzyjniej jest ocenianie temp powrotu ręką i do tego regulowanie przepływu.
Odpowietrzenie podłogówki w ogóle się inaczej robi niż napisali w instrukcjach, i to jak idą rurki czy wyżej czy niżej nie ma żadnego znaczenia.no chyba że się kupi tani badziew to się nie ma co spodziewać ze coś pokaże czy wyreguluje, sobie zainstalowałem w domu np. kan-therm (a identyczne ale tańsze są dostępne w hurtowniach tadmar z nazwą coś na "A") i pięknie się regulują od ok. 0,5l/min do chyba 2,5, i jak najbardziej widzę sens ich stosowania, np. taki, że wyregulowana instalacja na czuja chodziła na pompie grundfos alpha2 na 18-26W, po ustawieniu na przepływomierzach rozdzielaczy przepływów na wartości z projektu pompa chodzi na 9-11W, zapewniając identyczny komfort cieplny i temp. wewnątrz domuodpowietrzenia nie robi się pompą obiegową, i na pewno nie odpowietrznikami  przepychanie kanalizacji   automatycznymi. Trzeba nałożyć zwykłe igelitowe wężyki na spusty rozdzielaczy, podłączyć jakąś dużą pompę i wtedy można odpowietrzać, trwa to kilkanaście minut a nie dwa dni jak pompą obiegową. Kilka dni temu zaprosiłem do siebie instalatora, który w ubiegłym roku uzbroił 150 kotłowni - sprzedaje kotły i uzbraja kotłownie. Facet ma swój sklep i jest przedstawicielem kilku producentów w regionie. Przyjechał ,obejrzał robotę "fachofców" i powiedział ,że nie jest źle - da się do tego podłączyć kotłownię. Na moje pytanie czy podnosić rurki od podłogówki o te 5 cm powiedział ,że nie ma takiej potrzeby i on gwarantuje ,że będzie działać - da się odpowietrzyć. Na pewno skorzystam z jego usług , zrealizowanych kotłowni w okolicy kilkanaście i ludzie zadowoleni.
A moi starzy hydraulicy przypieczętowali dzisiaj swoje kwalifikacje jak się okazało "pięknie" ułożonym styropianem pod podłogówkę. Są dwie warstwy po 5cm.Dolna warstwa ułożona byle jak z wierzchu trochę lepiej dla zamaskowania.Miejscami pod spodem mam pustki powietrzne ,szczególnie w rogach lub przy ścianach tylko jedna górna warstwa styka się ze ścianą, a pod spodem kilka centymetrów mniej - jak płyty starczyło tak ułożyli. Nie chciało się im docinać czy chodziarz uzupełnić piaskiem. Dobrze ,że zrobili tylko przedpokój i kuchnię resztę zdążyłem zrobić sam. Zadzwoniłem i mówię jak jest spierdolone na co pan że się dogadamy. Trzeba mieć tupet. Dzisiaj kilka godzin musiałem spędzić na sprawdzaniu  przylacza.com.pl/usuwanie-awarii-kanalizacji/  styropianu , uzupełnianiu pustych przestrzeni styropianem lub piaskiem. Powinni zamykać takich instalatorów.
nie wiem jak działa kan-therm, u mnie są jakieś capricorn ponoć nie najgorsze i prawie nic nie pokazują, może jakby były po 5 w rozdzielaczu, ale ja mam na 8 i 9 sekcji w rozdzielaczu i przepływomierze praktycznie nic nie dają. ale i bez nich można precyzyjnie ustawić przepływ na temperaturę powrotu (co w sumie jest chyba ważniejsze niż równość przepływu)
z odpowietrzeniem to bym się chyba zgodził, jak sie umie odpowietrzyć i instalacja ogólnie jest zrobiona dobrze to ten uskok nie powinien mieć wiekszego znaczenia, ale jak jest mozliwość to niech może ten fachura na wszelki wypadek poprawi, bo jeszcze potem przez taką głupotę nie będzie umiał uruchomić instalacji...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

szczelnie

ludność